32. obljetnica međunarodnog priznanja Hrvatske i 26. mirne reintegracije

Republika Hrvatska je na današnji dan prije 32 godine postala međunarodno priznata država.

Dana 15. siječnja 1992. Republiku Hrvatsku je priznalo svih dvanaest država članica tadašnje Europske zajednice, kao i Austrija, Bugarska, Kanada, Mađarska, Malta, Norveška, Poljska i Švicarska. Prethodno su to već učinile Slovenija, Litva, Ukrajina, Latvija, Island, Estonija, Sveta Stolica i San Marino. Do kraja siječnja 1992. Hrvatsku su priznale ukupno 44 države, i taj je broj u sljedećim mjesecima rastao. Status Republike Hrvatske kao suverene i samostalne države zaokružen je 1992. godine primitkom u članstvo brojnih međunarodnih organizacija, od OESS-a do UN-a.

,,Današnji datum u mnogočemu je važan za Republiku Hrvatsku, to je datum kada smo 1992. s neskrivenim emocijama gledali uspjehe naše diplomacije i primali informacije o brojnim priznanjima neovisnosti Republike Hrvatske. Nakon pobjede u Domovinskom ratu i oslobađanja okupiranih teritorija 1995. ostvarena je, potom uz pomoć UN-a, i mirna reintegracija hrvatskog Podunavlja, dovršena 15. siječnja 1998. godine. Prije točno 26 godina, Republika Hrvatska napokon je postala teritorijalno cjelovita, odnosno ostvarila je suverenitet u okvirima svojih međunarodno priznatih granica. Uspostavom suverene i međunarodno priznate Republike Hrvatske uspješno je ostvarena višestoljetna težnja hrvatskog naroda. Hrvatska je danas članica Europske unije i Sjevernoatlantskog saveza te respektabilna članica u brojnim drugim globalnim i regionalnim organizacijama, inicijativama i procesima. Prošle godine pridružili smo se eurozoni i Schengenskom prostoru. Za ova postignuća zaslužni su mnogi, među kojima treba posebno spomenuti prvog hrvatskog predsjednika dr. Franju Tuđmana, hrvatske branitelje, te brojne Hrvate u Domovini i iseljeništvu. Svatko na svoj način je dao doprinos u ostvarivanju pune slobode i državnosti, teritorijalne cjelovitosti, demokracije, vladavine prava i međunarodne afirmacije”, ističe ministar Gordan Grlić Radman.

Na današnji dan ujedno obilježavamo i 26. obljetnicu uspješnog okončanja procesa mirne reintegracije hrvatskoga Podunavlja u ustavnopravni poredak Republike Hrvatske.

Proces reintegracije započeo je 15. siječnja 1996. godine kad je Vijeće sigurnosti UN-a donijelo Rezoluciju 1037 i ustanovilo UNTAES, a završio je prije 26 godina, točnije 15. siječnja 1998., kad je okupirano područje istočne Slavonije, Baranje i zapadnog Srijema vraćeno u ustavnopravni poredak Republike Hrvatske i postalo dio teritorijalnog, monetarnog, carinskog i pravnog kontinuiteta od tog trenutka potpuno suverene i cjelovite Republike Hrvatske.

Mirnom reintegracijom posljednjeg okupiranog dijela državnog teritorija izbjegnute su brojne nove ljudske žrtve, a to je ujedno i najuspješnija mirovna misija (UNTAES) u povijesti Ujedinjenih naroda, koja predstavlja model za rješavanje sličnih kriznih situacija diljem svijeta.

(MVEP)