15. siječnja – Dan međunarodnog priznanja Republike Hrvatske

Poštovane članice i članovi UHD-a, drage kolegice i kolege MVEP-a,

Čast nam je ispred Udruge hrvatskih diplomata (UHD) čestitati vam 15. siječnja – Dan međunarodnog priznanja Republike Hrvatske, dan kada se obilježava 28 godina od međunarodnog priznanja.

Ovim korakom Hrvatsku su priznale države Europske zajednice. Hrvatska je tog dana doživjela prvu veliku diplomatsku pobjedu u ratu i stvorila temelj za oslobađanje okupiranih dijelova, ali i mirnu reintegraciju.

Tog dana, 15. siječnja 1992. godine, sve zemlje članice tadašnje Europske zajednice (EZ) priznale su Republiku Hrvatsku kao suverenu i samostalnu državu: Austrija, Belgija, Danska, Francuska, Grčka, Italija, Luksemburg, Nizozemska, Njemačka, Portugal, Španjolska i Velika Britanija.

Ovim državama istoga dana istom odlukom pridružile su se Bugarska, Kanada, Mađarska, Malta, Poljska i Švicarska. Slovenija, Litva, Ukrajina i Letonija bile su prve zemlje koje su od 26. lipnja do 14. prosinca 1991. priznale Republiku Hrvatsku kao samostalnu i suverenu državu, iako su bile zemlje koje i same tada nisu bile međunarodno priznate.

Prva međunarodno priznata država koja je priznala Hrvatsku bio je Island koji je ovu odluku donio 19. prosinca 1991., kada i Njemačka, ali je odluka Njemačke stupila na snagu 15. siječnja – danom priznanja i ostalih članica EZ-a.

Predsjednik Republike Hrvatske, dr. Franjo Tuđman, 21. svibnja 1992. donio je odluke o osnivanju hrvatskih veleposlanstava u inozemstvu i to u Beču, Bonnu i Rimu. No, i prije međunarodnoga priznanja Hrvatska je i prije donošenja Ustavne odluke o suverenosti i samostalnosti od 25. lipnja 1991. godine počela otvarati svoja predstavništva na temelju odluke predsjednika RH u kojoj je istaknuto da se predstavništva osnivaju „radi promicanja interesa Republike Hrvatske, uspostavljanja i učvršćivanja njezinog državnog suvereniteta i međunarodnog subjektiviteta“.

Ta su predstavništva osnivana 1991. u Stuttgartu, Münchenu, Bruxellesu, Parizu, Tokiju, Washingtonu, Rimu i Londonu.

Kruna međunarodnoga priznanja Republike Hrvatske bio je njezin primitak u Ujedinjene narode 22. svibnja 1992.

Drage kolegice i kolege,

Činjenica je kako Republika Hrvatska od međunarodnoga priznanja do danas održava diplomatske odnose s većinom međunarodno priznatih zemalja svijeta te je postala aktivnom članicom mnogih europskih i svjetskih tijela, kao što su EU i NATO te međunarodnih procesa i inicijativa.

Zato vam želimo sretan 15. siječnja, dan međunarodnog priznanja Republike Hrvatske i neka vas prati radost i mir u ispunjavanju zadataka koji su pred vama i u daljnjoj izgradnji samostalne, suverene i demokratske Hrvatske.

Izvršni odbor UHD-a