Čestitka u povodu Dana antifašističke borbe, 22. lipnja

Drage članice i članovi Udruge hrvatskih diplomata (UHD), kolegice i kolege,

Obilježavanje Dana antifašističke borbe, 22. lipnja, predstavlja simbol pobune i pružanja otpora prema fašizmu, nacizmu i ustaštvu, ideologijama koje su počinile zločine Holokausta. Antifašistički pokret u Hrvatskoj bio je najjači dio jugoslavenskog antifašizma i najmasovniji u Europi, a vrijednosti antifašizma, koje uključuju prihvaćanje različitosti, čine temelje hrvatske državnosti i suvremene Europe.

Pod krinkom antifašizma nažalost počinjeni su masovni zločini, koje treba osuditi. Osuđujući te zločine i promičući pravo na različitost i dostojanstvo svake osobe, Republika Hrvatska se prisjeća simbola pobune i pružanja otpora prema fašizmu, nacizmu i ustaštvu kao zločinačkim ideologijama uništenja nearijevskih naroda.

Kao što je rekao Elie Wiesel: „Niti jedna ljudska rasa nije superiorna, niti jedna religija nije inferiorna. Sve kolektivne osude su pogrešne. Samo ih rasisti čine“.

Svim članicama i članovima UHD-a, kolegicama i kolegama, čestitamo Dan antifašističke borbe!

Izvršni odbor UHD-a