27. siječnja – Međunarodni dan sjećanja na žrtve Holokausta

Međunarodni dan sjećanja na žrtve Holokausta proglašen je s ciljem sjećanja i očuvanja uspomena na oko 6 milijuna Židova, Roma i drugih naroda, stradalih u Holokaustu, genocidu bez presedana. Holokaust su osmislili i proveli nacistička Njemačka i njezini suradnici s ciljem potpunog uništenja židovskog naroda.

Vođeni anitisemitizmom i rasističkom ideologijom nacistička Njemačka i njezini suradnici provodili su politiku oduzimanja prava i imovine Židova, nakon čega je slijedilo žigosanje, koncentracija i konačno rješenje. U to vrijeme nepojmljivog zla, neki ljudi su se opredjelili za suučešništvo ili ravnodušnost.

Preživjeli iz Holokausta, poznati židovski književnik i politički aktivist Elie Wiesel  rekao je kako ono što je najviše boljelo žrtvu nije okrutnost tlačitelja, nego tišina promatrača…

S druge strane, postojala je mala hrabra manjina ljudi koja je pomagla i spašavala Židove, skrivajući ih u svojim domovima, pružajući lažne dokumente i pomažući u bijegu, zbog čega su mnogi pojedinci i njihove obitelji ubijeni.

Procjenjuje se kako je u Nezavisnoj Državi Hrvatskoj pod ustaškom vlašću ubijeno oko 70 do 80% pripadnika židovske zajednice. Prema do sad prikupljenim podatcima u službenom popisu Spomen područja Jasenovac u tom logoru ubijeno je 83.145 osoba, najviše Srba, Roma, Židova, Hrvata, Muslimana i drugih koji su se na bilo koji način suprotstavili ustaškom režimu. Memorijalni centar Holokausta u Jeruzalemu Yad Vashem do sada je priznao 120 osoba iz Hrvatske kao pravednike među narodima.

Sjećanje je važno radi iscjeljenja mračnih trauma iz naše prošlosti i radi sprječavanja njihovog ponavljanja i ponovnog ubijanja muškaraca, žena i djece zbog njihove vjerske, nacionalne, ideološke ili bilo koje druge pripadnosti.